
Wzorce odniesienia i próbki wad do badań wiroprądowych

W przypadku badań wiroprądowych występuje bardzo wiele czynników które mają duży wpływ na ostateczny wynik inspekcji. W związku z tym bardzo ważne jest by odpowiednio dopracować parametry i ustawienie sprzętu przed rozpoczęciem właściwej inspekcji. Jako że aplikacje są bardzo różne zarówno ze względu na materiał badanej części, jak i jej geometrię czy to jakie wady mają zostać znalezione, nie ma możliwości stworzenia jednoznacznej np. tabeli lub innej formy wytycznych do których można by się odnosić przy przygotowaniach do inspekcji.
Aby więc uzyskać poprawne wyniki można zastosować wzorce odniesienia i próbki wad. Są to specjalne elementy i części przygotowane z ogromnym naciskiem na precyzję i dokładność. Dzięki temu że znane są ich dokładne parametry materiałowe, wymiary, lokalizacje oraz typy sztucznie umieszczonych/wytworzonych wad, istnieje możliwość zastosowania ich jako punktu porównania/odniesienia. Doświadczony, lub przynajmniej dobrze przeszkolony inspektor ma wtedy możliwość przeprowadzić próbne badanie lub badania porównawcze by określić jakie parametry i ustawienia w przypadku tej aplikacji będą najodpowiedniejsze.
Oczywiście istotnym jest by dany wzorzec lub próbka były wykonane z tego samego materiału jak część która ma zostać zbadana. Jest wiele gotowych zestawów wzorców ale istnieje też możliwość wyprodukowania wzorców na zamówienie pod konkretną aplikację. Dodatkowo czasami może zaistnieć sytuacja gdzie z jakiejkolwiek przyczyny nie będzie możliwości stworzenia próbki z tego samego materiału co badana część, wtedy należy upewnić się że stosowany wzorzec ma takie same parametry przewodzenia i magnetyczne. Same wady natomiast symulowane są najczęściej za pomocą nacięć, nawierceń czy obróbki EDM.