Wybierz stronę

Szkocja – kraj o surowym pięknie i bardzo bogatej historii

Szkocja – kraj o surowym pięknie i bardzo bogatej historii

Często myśląc o kolejnych wakacjach nawet nie próbujemy szukać czegoś nowego tylko udajemy się w sprawdzone miejsca bo po co ryzykować zawód i zmarnowane pieniądze oraz czas…

Dodatkowo, dużo większą popularnością cieszą się w naszym klimacie wakacje w słonecznych miejscach o pięknych piaszczystych plażach i gorącej wodzie, bo przecież lepiej jest wybrać się tam, gdzie będzie nam ciepło i przyjemnie? Może tak, a może nie…. A co powiecie na Szkocję?!

Kraj ten również ma dużo plaż, ale definitywnie nie jedzie się tam by spędzać czas właśnie na nich. Klimat Szkocji, podobnie jak i na reszcie wysp brytyjskich jest bardzo ciekawy, dużo łagodniejszy od naszego, przez co w lato temperatury są bardzo umiarkowane i jest tam ciepło, ale bez jakże męczących upałów, a zimą temperatury rzadko spadają poniżej zera. Brzmi lepiej? Wśród opinii światowej utarł się mit, że w Szkocji cały czas pada…. otóż nie, choć deszcze nie są rzadkością to nie jest ich wcale tak dużo, a najczęściej w porównaniu do naszych można je nazwać najwyżej mżawkami, które momentalnie się kończą. Tak więc pod względem pogodowo klimatycznym chyba nie jest to jednak wcale tak zła lokacja na wypoczynek poznawczy?

A cóż to takiego ten wypoczynek poznawczy?

Nic innego jak aktywne spędzanie czasu podzielone na zwiedzanie niezmiernie ciekawych miejsc historycznych, poznawanie ciekawej kultury i doświadczanie pięknej natury jaka w Szkocji w wielu miejscach jest jeszcze nienaruszona przez człowieka!

Jedną z lepszych miejsc absolutnie godnych polecenia jako baza wypadowa do aktywnego zwiedzania jest miasto Edynburg. Ta historyczna stolica Szkocji, obecnie uważana dodatkowo za kulturalną stolicę Zjednoczonego Królestwa jest zadziwiająco zbliżona klimatem do naszego rodzimego Krakowa. Piękne stare miasto pamięta jeszcze czasu wczesnego średniowiecza a praktycznie z każdego miejsca w Edynburgu widać piękny zamek znajdujący się na szczycie pozostałości wygasłego wulkanu, idealnie w centrum miasta… Zamek to aktywne koszary wojskowe a jednocześnie wspaniałe muzeum oferujące przy okazji jedyny w swoim rodzaju widok na miasto rozlewające się wszędzie na około u podnóża.

Równie ciekawym miejsce wartym odwiedzenia jest pałac Holyrood, letnia rezydencja rodu królewskiego. Ten bardzo ciekawy i pełen przepychu i historii pałac znajduje się w odległości nieomal równej mili od zamku a łączy je droga nazwana Royal Mile, a więc „mila królewska” na której to zawsze można spotkać ogromną ilość różnego rodzaju artystów lub odwiedzić sklepy i muzeum Whisky, narodowego napoju Szkocji, co powiecie na degustację jednego z ponad 500 różnych gatunków whisky?

Piękne i niepowtarzalne widoki na całe miasto, zamek oraz zatokę morską można również chłonąć z szczytu „Arthurs Seat”, a więc szczytu pochodzenia wulkanicznego znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie samego miasta. Na jego punkt widokowy da radę wejść każdy, niezależnie od wieku i kondycji, a warto bo widok jest naprawdę niesamowity!

Inną wartą odwiedzenia lokalizacją w bezpośrednim sąsiedztwie Edynburga jest park narodowy „Pentlands”. Świetne miejsce na długie spacery przy oddychaniu wyjątkowo świeżym powietrzem, które co ciekawe jest zarówno „górskie” jak i „morskie” jednocześnie!

A czy kiedykolwiek widzieliście jak znika morze?

Jeśli chcecie to warto wybrać się autobusem miejskim kilka przystanków od centrum Edynburga w okolice wyspy Crammond. W godzinach porannych, kiedy morze jeszcze jest na miejscu można udać się na zwiedzanie ruin rzymskiego fortu a po powrocie na plażę doznać szoku, bo morze znikło…. Ta lokalizacja charakteryzuje się wyjątkowo silnymi przypływami i odpływami, przez co przy odpływie morze cofa się wiele kilometrów, do tego stopnia, że przestaje być widoczne z plaży, statki w pobliskiej przystani po prostu stoją na piasku, a na pobliską wyspę Crammond można przejść suchą nogą, mimo że jest oddalona od lądu o ponad kilometr! Na wyspie znajdują się ciekawe umocnienia z czasów wojny oraz ruiny średniowiecznego domu.

W samym mieście jest jeszcze wiele innych atrakcji, jak główna placówka muzeum narodowego Szkocji, wiele galerii, teatrów i ogromna ilość niezwykle ciekawych zabytków, o których można by jeszcze długo pisać. A wszystko powyższe znajduje się w samym Edynburgu i najbliższej okolicy dostępnej za pomocą miejskich autobusów, w większości tych dwupoziomowych które same w sobie dla wielu osób są ciekawostką…

A przecież Szkocja to również przepiękne góry bardziej na północy, jakże mityczne Loch Ness, dosłownie setki zamków (w większości w zadziwiająco dobrym stanie), historycznie ważna kapliczka w Roslyn i bardzo wiele innych niesamowitych miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć i doświadczyć osobiście.

Może więc warto czasem porzucić gorące piaski plaż na rzecz poznawania świata i wzruszania się jego pięknem i zawiłościami historii?