Wybierz stronę

Wybór materiału z jakiego wykonany jest model

Wybór materiału z jakiego wykonany jest model

Hobby czy też właściwie, dla kogoś kto próbował swych sił w tej jakże elitarnej i obecnie niszowej formie spędzania czasu, sztuka modelarstwa sięga w swojej historii w czasy dość odległe. Nie mniej jednak dopiero dzięki rozwojowi technologicznemu i np. powstania tworzyw sztucznych, a także rosnącej precyzji i dokładności odlewania w obecnych czasach mamy wybór z czego nasze modele będą wykonane.

Oczywiście są również ludzie tak niesamowici, że wykonują modele w całości sami nie kupując gotowych elementów w sklepie, bez wątpienia zasługują na maksymalny szacunek ponieważ jest to bardzo trudne..

Dla większości z początkujących a nawet i zaawansowanych modelarzy lepsza jest jednak opcja zakupu gotowych elementów w sklepie modelarskim lub czasem z jakimś czasopiśmie do którego dołączane są elementy danego modelu. I tu stajemy przed bardzo ważnym wyborem. Choć występują również modele które w całości albo części wykonane są z części drewnianych czy metalowych to przeważająca większość wykonana jest z dwóch materiałów:

  1. Papier (czy też może bardziej karton?)
  2. Tworzywo sztuczne

Obie formy mają swoich zwolenników i przeciwników, i jak łatwo się domyślić obie mają swoje plusy i minusy…

Modele papierowe są bardzo delikatne, dużo bardziej niż plastikowe ponieważ nie tylko można coś przez przypadek oderwać, ale też po prostu zgnieść dany element lub cały model. Jednocześnie jednak w przypadku gdy jakiś element się uszkodzi mamy szansę dorobić go używając oryginalnego jako szablonu i docinając zastępczy z odpowiedniego kartonu który następnie wygniemy tak samo jak miał być lub był wygięty oryginalny element. Plastikowe elementy, o ile nie mamy własnej drukarki 3D praktycznie są stracone na stałe w przypadku zaginięcia lub uszkodzenia…

W przypadku plastiku, poza wspomnianą wcześniej trwałością i jednocześnie trudnością uzyskania części zamiennych można zwrócić uwagę również na choćby kwestie wykończeń i detali o bardzo wąskim kształcie jak np. anteny i siatki maskujące przy pojazdach czy sondy pogodowe przy samolotach, w przypadku tworzyw sztucznych możemy spokojnie założyć że takie elementy nie tylko mogą być ale i są często dostępne w elementach danego modelu, w przypadku szeroko pojętego papieru natomiast wykonanie takich elementów jest praktycznie niemożliwe.

Oczywiście powyższe to tylko przykłady różnic pomiędzy modelami z tych dwóch materiałów.

Ja zwykle rekomenduję dla początkujących modele plastikowe o niedużej skali ponieważ są dużo prostsze w wykonaniu a na czymś trzeba nabierać wprawy!