Wybierz stronę

Słowacja – doskonały aktywny odpoczynek dla zdrowia!

Słowacja – doskonały aktywny odpoczynek dla zdrowia!

Wyjazdy wakacyjne dla większości osób kojarzą się z totalnym relaksem i odpoczynkiem… ale praktyka pokazuje że wyjazdy typu „all inclusive” najczęściej wyzwalają w nas przekorę – zapłaciłem to muszę skorzystać! A wtedy zostajemy w hotelu i jemy, pijemy i siedzimy przy basenie…. przecież odpoczynek od miejskiego zgiełku i natłoku spraw do załatwienia może się też odbywać w nieco inny sposób, np. oddychając świeżym górskim powietrzem i chłonąc piękne widoki natury!

Słoweński Raj

Jednym z wspaniałych miejsc do aktywnego wypoczynku jest park „Słoweński Raj” w Słowacji. Znajduje się tuż za granicą więc nie trzeba nawet daleko jechać. Jest to duże skupisko wzgórz i wzniesień o dużym stopniu zalesienia, nieco przypominające na przykład nasze Bieszczady. Podobieństwo jest jednak tylko pozorne albo częściowe, a jak mawiają „diabeł tkwi w szczegółach”. W słowackim odpowiedniku też występują duże ilości szlaków turystycznych kluczących pomiędzy i przecinającymi różne wzgórza i pagórki, również jest czyste powietrze i dużo krystalicznie czystych choć nieraz wręcz lodowatych strumieni, gdzie więc jest ta różnica?

Otóż w „Słoweńskim Raju” praktycznie każda trasa jest niesamowicie urozmaicona za pomocą różnego rodzaju drabin pozwalających wspinać się po pionowej skale, czy np. tak zwanych „stupacek” a więc kratownic przymocowanych do ściany skalnej, pozwalających na przejście bezpośrednio nad spienionymi potokami, ale na wysokości nawet kilkunastu metrów! Niektóre trasy przypominają bardziej ścieżki dla kozic górskich niż te stosunkowo monotonne szlaki z naszych Bieszczad. Sprawia to, że każda trasa to nowa przygoda a jest ich tam tak dużo, że zaliczając jedną codziennie i tak mamy materiał na wielokrotne dwutygodniowe wizyty.

Jako że większość tras wiedzie wzdłuż strumieni zawsze możemy dla dodania energii spryskać się świeżą wodą lub przysiąść i odpocząć przy kojącym szumie wody. Powietrze jest czyste a okoliczni mieszkańcy nad wyraz mili. Pogoda zwykle jest bardzo stabilna mimo że jest to teren „górski”, a nawet jeśli złapie nas jakiś deszcz, to w lato przecież często jest to wręcz miła ochłoda, jakże przydatna przy gorącym dniu! Warto również nadmienić, że wiele spośród dostępnych szlaków kończy się w bardzo ciekawych miejscach, co powiecie na ruiny średniowiecznego klasztoru będącego aktywnym rejonem wykopalisk archeologicznych? Albo niesamowity widok rozciągający się z „Tomaszowego Wyhladu” gdzie po wejściu na szczyt stoimy na półce skalnej kończącej się 200 metrową pionową ścianą skalną z przepięknym widokiem na dolinę rzeczną u podnóża? Oczywiście to tylko przykłady różnych atrakcji, a to wszystko przede wszystkim dla zdrowia!

Wybierając się do „Słoweńskiego Raju” nie tylko będziemy mieć dużo ruchu w pięknym otoczeniu i z czystym powietrzem, ale odpoczniemy również mentalnie dzięki spokojowi i ciszy jaka wszędzie tam panuje. A jeśli będzie trzeba dzień lub dwa odpocząć przed kolejnymi trasami i szlakami, wystarczy wybrać się do jednego z wielu pięknych i dobrze zachowanych zamków, których bardzo wiele jest w okolicy, by tam w ramach spokojnego zwiedzania poznać z kolei nieco historii tego jakże ciekawego regionu!