Wskaźniki pola magnetycznego – niezbędne do poprawnego wykonania inspekcji!
Określenie czy pole magnetyczne uformowało się w odpowiednim kierunku, oraz czy ma wystarczające natężenie jest niezbędne przed przystąpieniem do właściwej części badania. Kierunek pola jest istotny ponieważ najlepsze wyniki i wskazania uzyskamy, gdy pole ma kierunek możliwie jak najbliższy prostopadłego do wady. Weryfikacja przebiegu pola magnetycznego nie jest łatwa i praktycznie wymagałaby rozcięcia metalu a wtedy oczywiście jednocześnie zaburzylibyśmy pole magnetyczne, poza tym, wtedy nie były by to już badania NIE niszczące…
W użyciu jest wiele różnych sposobów, metod i urządzeń które pozwalają na mniej lub bardziej precyzyjny pomiar i sprawdzenie pola magnetycznego. Jednym z przykładów mogą być tzw. „pierścienie Ketos”, lub wskaźniki MTU-3 lub MTU-2. Są to odpowiednio przygotowane kawałki metalu z otworami referencyjnymi o różnych, rosnących głębokościach. Ich zastosowanie wymaga jednak doświadczenia i wprawy dzięki którym wiadomo jak umiejscowić wskaźnik (np, jaki kierunek) oraz kiedy to zrobić (najczęściej tak by otrzymał jeden, lub ostatni z impulsów magnetyzujących).
Innym z często stosowanych urządzeń jest miernik pola działający w oparciu o efekt Halla. Mierniki tego typu pozwalają na prosty i szybki pomiar siły pola w bezpośrednim sąsiedztwie magnesowanego elementu. Dzięki podaniu konkretnej wartości liczbowej są znacznie wygodniejsze w użyciu, ale przez specyfikę metody działania nie nadają się do zastosowania w aplikacjach wielokierunkowych.
Kolejnym sposobem na weryfikację siły i kierunku pola magnetycznego są wzorce referencyjne, a więc specjalnie przygotowane elementy z sztucznymi wadami o dokładnie znanych parametrach. Wykorzystanie takiego wzorca daje najpewniejsze rezultaty, choć stosuje się je wyłącznie w przypadku badań na mokro, a dodatkowo często równolegle stosowane są również mierniki Gaussa by uzyskać pełnię informacji.
Ze względu na ogromną różnorodność części poddawanych badaniom magnetyczno-proszkowym, zarówno ze względu na rozmiar ale i przede wszystkim nieraz bardzo złożone kształty, nie ma jedynej słusznej procedury inspekcji, praktycznie do każdego badania trzeba podejść indywidualnie, ale bez wątpienia bez zastosowania jakiejś formy wskaźników pola magnetycznego nie będzie ono miało większego sensu.