Wybierz stronę

Obrazy/zdjęcia radiograficzne

Obrazy/zdjęcia radiograficzne

W radiografii analogowej radiografy występują na specjalnej kliszy, którą oglądać należy “pod światło”, stąd też zwykle stosowane są odpowiednie stoły z podświetleniem od spodu. W obecnych czasach bardzo popularne są jednak również metody radiografii cyfrowej, która stopniowo wypiera analogową. W celu przeobrażenia swoich zbiorów analogowych do dużo wygodniejszej i bezpieczniejszej wersji cyfrowej można zastosować systemy do digitalizacji klisz RTG. Klisze, szczególnie z dłuższego okresu badań, potrafią zajmować bardzo dużo miejsca, a dodatkowo bardzo łatwo je uszkodzić, chociażby przez pozostawienie odcisków palców lub załamania/zagięcia. Stąd też ich przechowywanie jest uciążliwe. Systemy do digitalizacji, choć niestety nie są tanie, pozwalają na zabezpieczenie całego archiwum tak by zajmowało jedynie tyle miejsca co dwa dyski twarde lub trochę płyt DVD (warto mieć kopię zapasową stąd dwa a nie jeden dysk 😊). Dodatkowym plusem cyfryzacji archiwum jest to, że takie zdjęcie nie może zostać uszkodzone przy oglądaniu, a do wyświetlania wystarczy komputer z odpowiednim monitorem (a więc nie trzeba przejmować się odpowiednimi stanowiskami ze stołami podświetlanymi itp.).

W przypadku stosowania radiografii cyfrowej nie mamy problemu z rozległym archiwum ani z równie niewygodnym i nieraz zawodnym wywoływaniem kliszy/filmu. Proces wywoływania wymaga korzystania z odpowiednich środków chemicznych, a więc poza faktem, że mamy kolejne urządzenie bądź stanowisko, musimy również utylizować wcale nie małe ilości chemikaliów!

Wspomniane powyżej aspekty, jak również szereg innych sprawiają łącznie, że radiografia cyfrowa stopniowo i definitywnie zastępuje analogową, choć ta ostatnia dalej jest jeszcze dosyć powszechna a koszt systemów cyfrowych odstrasza często różne firmy i zakłady przed taką inwestycją. Z całą pewnością jednak warto to mocno przemyśleć, ponieważ bezpieczeństwo, wygoda pracowników, czy aspekty środowiskowe nie są bez znaczenia, a każda dobra inwestycja zwraca się zwykle z nawiązką!