Wykrywanie, pomiar i zabezpieczanie przed promieniowaniem RTG
Promieniowanie RTG, w przeciwieństwie do wielu innych zagrożeń dla człowieka jak np. wysoka temperatura, nie daje możliwości rozpoznania bez odpowiedniego wyposażenia. Sprawia to że jest bardzo groźne bo możemy być kompletnie nieświadomi że jesteśmy pod jego wpływem. Przyjęcie małych dawek i do tego rozłożonych na długi czas nie stanowi dużego problemu gdyż nasz organizm jest w stanie radzić sobie z stopniowym usuwaniem otrzymanego prowadzenia na różne sposoby. Niestety, w przypadku przyjęcia dużej dawki albo stałe lub częste wystawienie na oddziaływanie promieniowania potrafi poczynić ogromne i często nieodwracalne spustoszenie w organizmie a nawet doprowadzić do śmierci.
Już od czasu odkrycia zjawiska promieniowania jonizującego i określenia jego szkodliwości stosowane były różne sposoby jego wykrywania. Przez długi czas były one jednak bardzo proste by nie rzec prymitywne, a dodatkowo nie dawały możliwości rzetelnego pomiaru poziomu promieniowania. Jednym z przykładów może być Elektroskop którego Maria Curie Skłodowska używała przy swoich badaniach. Był to po prostu metalowy pręt z dwoma cienkimi listkami folii przymocowanymi do jednego końca. Dopiero w 1908 roku wynaleziony został licznik Geigera, następnie usprawniony w 1928 roku do wykrywania dodatkowych typów promieniowania.
W dzisiejszych czasach mamy na szczęście dostęp do wielu różnych sposobów wykrywania i pomiaru poziomu promieniowania. Służą do tego nie tylko mierniki i detektory ale również osobiste wskaźniki które można nosić przy sobie w obszarze potencjalnego oddziaływania promieniowania. Oczywiście jeśli wiemy lub mamy podstawy przypuszczać że może występować promieniowanie należy zrobić wszystko by zabezpieczyć się przed jego efektami. Najbardziej prostym sposobem jest ograniczenie czasu i zmaksymalizowanie dystansu przebywania w odniesieniu do źródła promieniowania. Dodatkowo można również osłaniać się przed promieniowaniem. W tym celu bardzo dobrze sprawdza się ołów który choć wyjątkowo ciężki, bardzo dobrze ekranuje przed falami promieniowania. W związku z tym w miejscach oddziaływania promieniowania stosowane są ścianki i osłony z ołowiu lub np. szyby ze szkła z domieszką ołowiu.