Defektoskopy do badań wiroprądowych
Najbardziej podstawową formą wyposażenia, które pozwala na przeprowadzenie badań techniką wiroprądową jest źródło prądu zmiennego z podłączoną szpulą drutu oraz miernik napięcia do monitorowania zmian wartości napięcia na cewce (wspomnianej wcześniej szpuli drutu która pełni rolę cewki). Ewentualnie woltomierz mógłby być zastąpiony amperomierzem do pomiaru zmiany natężenia prądu w całym obwodzie.
Oczywiście obecnie dzięki rozwojowi technologii defektoskopy są dużo bardziej złożone, ale oferują też niewyobrażalne wręcz możliwości. Zwykle zestaw wyposażenia do badań ET składa się z sondy oraz urządzenia do kontroli częstotliwości i odczytu sygnału. Czasami, szczególnie w starszych urządzeniach, kontrola i odczyt odbywają się na dwóch oddzielnych jednostkach, ale obecnie przeważają urządzenia maksymalnie kompaktowe i łatwe w przenoszeniu by inspektor mógł wykonywać badania w nieomal każdych warunkach i przez jak najdłuższy czas bez odczuwania zmęczenia.
Odmienną formą inspekcji wiroprądowej jest wykorzystanie systemów zautomatyzowanych bezpośrednio przy liniach produkcyjnych. Z oczywistych względów te urządzenia nie muszą być takie kompaktowe i wygodne, w końcu najczęściej są wbudowane w jakąś szafkę elektryczną przy linii produkcyjnej. Ale ich budowa uwzględnia zwykle wręcz niewyobrażalną wydajność, co umożliwia weryfikację każdej sztuki danego elementu przemieszczającego bezpośrednio się na linii produkcyjnej! Osiągalne są nawet wydajności rzędu kilkuset sztuk na minutę, tak więc precyzyjna kontrola jakości wcale nie musi oznaczać zmniejszenia produktywności, a przecież bezpieczeństwo zawsze powinno być najważniejsze.
Precyzja i funkcjonalność defektoskopów wiroprądowych stale jest rozwijana, ale już teraz wiele gałęzi przemysłu praktycznie nie mogło by zachować obecnego poziomu bezpieczeństwa i wydajności produkcji, gdyby nagle zabrakło wiedzy i wyposażenia do badań metodą ET!