Wybierz stronę

Inspekcja rur techniką wiroprądową

Inspekcja rur techniką wiroprądową

Jednym z wyzwań badan nieniszczących jest inspekcja wymienników ciepła. Składają się one z bardzo dużej ilości rur, najczęściej o dosyć małej średnicy. Ich działanie, jak łatwo się domyślić, zagrożone jest pęknięciami, korozją czy erozją. Sam fakt że ich zasada pracy opiera się o ciągłą pracę w często zmieniającej się temperaturze, często dodatkowo znajdują się na zewnątrz, te czynniki tylko zwiększają szansę na pęknięcia lub inne efekty zużycia czy zmęczenia materiału. Podobnie ma się sprawa w generatorach pary działających przy elektrowniach. Te aspekty dodatkowo zyskują na znaczeniu w przypadku elektrowni atomowych gdyż woda będąca w użyciu w takich zakładach jest skażona i nie można dopuścić do jakichkolwiek wycieków!

W takich sytuacjach niezbędna jest szczegółowa i dokładna ale jednocześnie szybka metoda badania nieniszczącego, ponieważ na czas wykonywania inspekcji działanie takiego układu musi być wstrzymane. Badania wiroprądowe pozwalają na wykonywanie takiej inspekcji szybko i sprawnie minimalizując tym samym czas przestoju.

Samo badanie polega na przepychaniu lub przeciąganiu sondy typu „bobbin” przez poszczególne rury. Jeśli sonda natrafi na jakąś wadę lub zużycie materiału które sprawiają że ścianka rury jest cieńsza niż powinna być, inspektor od razu zobaczy to na ekranie defektoskopu w postaci pętli na wykresie. Doświadczony inspektor z dobrym defektoskopem może nawet z dużą dokładnością określić nie tylko rozmiar wady ale również głębokość na jaką sięga.

Oczywiście w takim zastosowaniu możliwe było by wykorzystanie również innych metod ale technika wiroprądowa jest w takim przypadku po prostu najefektywniejsza.